Këshilla të thjeshta për të rritur imunitetin

Imuniteti është vija e parë e mbrojtjes së trupit tuaj kundër viruseve dhe baktereve. Mirëmbajtja e sistemit imunitar ndonjëherë mund të jetë sfiduese, veçanërisht në muajt më të ftohtë të vitit. Kjo është arsyeja pse ne ju sjellim tre këshilla të thjeshta për rritjen e imunitetit!

Ambient pa stres!

Pavarësisht nga situata, stresi gjithmonë gjen një mënyrë për të ndikuar në cilësinë e jetës sonë. Ne shpesh nuk mund ta shmangim stresin, por mund ta lehtësojmë. Këshillat tona për uljen e stresit dhe rritjen e imunitetit janë:

  1. Kaloni kohë në natyrë - ajri i pastër është gjithmonë një opsion i mirë. Dilni dhe relaksohuni.
  2. Bëni një gjumë të mirë - gjumi është thelbësor për një trup të shëndetshëm.
  3. Përcaktoni shkaqet e stresit - çfarë saktësisht ju streson? Mundohuni të njihni faktorët stresues të dhe ndryshoni mënyrën e reagimit ndaj tyre. Mësoni nga gabimet tuaja.

Lexoni këtu më shumë informacion se si imuniteti dhe cilësia e jetës janë të lodhura.

Dietë për të rritur imunitetin

Marrja e mjaftueshme e  lëngjeve është një faktor shumë i rëndësishëm për të parandaluar dehidratimin dhe rënien e imunitetit. Për të qëndruar të sigurt, pini të paktën një litër e gjysmë ujë në ditë. Hidratimi i mjaftueshëm do të ndihmojë sistemin tuaj imunitar "të krijojë një mburojë" që parandalon viruset dhe bakteret të "sulmojnë" imunitetin tuaj. Marrja e ushqimeve të duhura është po aq e rëndësishme. Rekomandohet të hani ushqime të pasura me fibra (chia, fara liri, çokollatë e zezë, fasule, qiqra), vitamina (karrota, patate të ëmbla, kunguj, kajsi, kumbulla të thata) dhe minerale (avokado, lakër, mish të kuq të ligët, peshk, vezë ) Së bashku me një dietë të ekuilibruar dhe të larmishme, mos harroni për shtesat ushqimore M.E.V.  Feller®. 

Për muajin Tetor, vijmë me ofertën fantastike 1 + 1 FALAS për të gjitha produktet e kategorisë IMUNITET.  Ju mund t'i shihni të gjitha produktet e përfshira në këtë përfitim këtu.

Ushtrohuni

Një nga shkaqet e imunitetit të dobësuar është mungesa e jetës aktive, pra lëvizja.  Të ushtrohesh nuk do të thotë të shkosh në palestër pesë herë në javë.  Gjysmë ore ecje më intensive ose 15 minuta shtrirqje është e mjaftueshme nëse jeni në zyrë, për të inkurajuar proceset pozitive në trupin tonë.

Mjedisi i këndshëm, ushqimi i mirë dhe lëvizja ndihmojnë imunitetin tuaj të forcohet dhe të jeni më të gatshëm për të mirëpritur ditët më të ftohta.  Këtu mund të lexoni më shumë këshilla.