Këshilla

Këshilla të thjeshta për të rritur imunitetin

Imuniteti është vija e parë e mbrojtjes së trupit tuaj kundër viruseve dhe baktereve. Mirëmbajtja e sistemit imunitar ndonjëherë mund të jetë sfiduese, veçanërisht në muajt më të ftohtë të vitit. Kjo është arsyeja pse ne ju sjellim tre këshilla të thjeshta për rritjen e imunitetit!

Çfarë është kolla dhe pse kollitemi?

Kolla është një mekanizëm natyral mbrojtës i organizmit. Në thelb shërben për të pastruar rrugët e frymëmarrjes nga mukoza e grumbulluar

Ju gjithashtu duhet të përgatiteni mendërisht për angazhimet e vjeshtës!

Shënoni afatet e provimit dhe kthehuni në shkollë, dhe punoni me shumë përqendrim dhe energji mendore me shtojcat dietike M.E.V. Feller!

Mos lejoni që viruset e verës të prishin pushimet tuaja!

Ne të gjithë presim me padurim pushimet verore, por viruset e verës mund ta prishin atë. Prandaj, është mirë t'i kushtojmë vëmendje të veçantë higjienës në përgjithësi, në mënyrë që vera të mbetet në kujtimet tona të mira.

Një farmaci udhëtimi mund t’ju ​​kursejë telashet gjatë pushimeve

Udhëtimet e rastit janë pjesë e stilit të jetës moderne. Sado interesante dhe tërheqëse të jenë, ato sjellin me vete edhe disa rreziqe për të cilat duhet përgatitur në kohë.

Përveç marrjes se sasisë së mjaftueshme të lëngjeve, gjatë verës duhet t'i kushtoni vëmendje marrjes së mjaftueshme të vitaminave dhe mineraleve dhe ja përse!

Kur temperatura e trupit rritet, sistemi nervor qendror u dërgon gjëndrave të djersës një mesazh se është koha për të djersitur dhe kështu, me djersitjen, krijohet një efekt ftohës në trup. Përveçse mund të çojë në dehidratim, djersitja e tepërt mund të shkaktojë mungesë të magnezit dhe vitaminave të tretshme në ujë, të cilat janë thelbësore për funksionimin optimal të trupit tonë.

Imuniteti dhe cilësia e jetës, anijet janë të lidhura

Gjendja e imunitetit tuaj dhe cilësia e jetës janë të lidhura ngushtë. Problemet e tretjes, lodhja kronike ose infeksionet e njëpasnjëshme mund të tregojnë disa shkaqe komplekse të shëndetit, por imuniteti është shumë shpesh edhe viktimë e zakoneve tona të këqija. Në atë rast, secili prej nesh mund të bëjë shumë për shëndetin tonë.

Si të ruhet kolagjeni dhe pamja rinore përmes dietës

A e dini se kolagjeni është një proteinë që përbën deri në 70% të lëkurës? Kolagjeni është gjithashtu një ndër proteinat më të gjendura në trupin e njeriut, veçanërisht në shumicë tek njerëzit e shëndetshëm, dhe përveç lëkurës, është një përbërës i rëndësishëm i të gjitha indeve lidhëse të kockave, muskujve, tendinave dhe enëve të gjakut.

Mbani një imunitet të fortë me marrjen optimale të vitaminës D

Kur bëhet fjalë për rëndësinë e saj për trupin tonë, vitamina D është një mikroelement me të cilin ne ndërtojmë një trup të shëndetshëm dhe funksional. Kontribuon në funksionimin normal të sistemit imunitar, mirëmbajtjen e funksionit normal të muskujve dhe mirëmbajtjen e kockave dhe dhëmbëve.

Jo një, por 21 vitamina dhe minerale më të rëndësishme në 100% të dozës së rekomanduar ditore

Vitaminat dhe mineralet janë të nevojshme për funksionimin optimal të organizmit tonë dhe ne i marrim ato me anë të një diete të larmishme dhe të ekuilibruar. A jeni i sigurt që menuja juaj I plotëson nevojat e trupit per vitamina dhe minerale? Lexoni më shumë rreth vitaminave dhe mineraleve në këtë artikull dhe pse është mirë të merrni shtesat dietike.